Prečo zvlhčovať vzduch?
Pretože pobyt vo vykurovaných miestnostiach s príliš nízkou vlhkosti ovzdušia môže byť nielen nepríjemný, ale i zdravotne závadný. Optimálna vlhkosť je okolo 50%, nie je však výnimkou, že v mnohých našich domácnostiach v zimných mesiacoch klesá aj pod hladinu 20%
Pri nízkej vlhkosti sa vysušuje a tým aj narušuje sliznica dýchacích ciest. Dôsledkom je dráždenie ku kašľu a časté ochorenia dýchacích ciest najmä u detí, popraskané pery, škrabanie v hrdle. Trpí aj pokožka. Je vysušená, podráždená, tvoria sa vrásky. Pri suchom vzduchu vzniká statická elektrina, elektrické výboje sú veľmi nepríjemné a môžu poškodiť elektronické prístroje. Suchý vzduch negatívne pôsobí na predmety z dreva, hudobné nástroje, starožitnosti a obrazy.
Zvlhčovače vzduchu sú z vyššie uvedených dôvodov odporúčané odborníkmi do bytov, domov, hotelov, kancelárií, pre školské i predškolské zariadenia.
Niekoľko rád pre výber a používanie zvlhčovačov vzduchu?
- Zvýšenie vlhkosti vzduchu je nevyhnutné predovšetkým vo vykurovacom období, keď vlhkosť často nedosahuje 20%. V lete len krátkodobo pri vyššie uvedených ochoreniach. Vždy je však dobré si pred použitím zvlhčovača overiť, akú vlhkosť doma vôbec máte. Na meranie vlhkosti slúži vlhkomery (elektronickej alebo mechanické) a ich ponuka je pomerne široká.
- Zvlhčovače pracujúci na princípe odparu (parné zvlhčovače) majú výhodu oproti ultrazvukovým v tom, že vysoká teplota spoľahlivo likviduje choroboplodné zárodky, ktoré sa vo vode môžu vytvárať. Niektoré ultrazvukové zvlhčovače sú preto vybavené antibakteriálnymi filtrami, tie lepšie majú dokonca možnosť príhrevu.
- Ak potrebujete nielen zvlhčovať ovzdušie v domácnosti, ale aj čistiť, potom je lepšie zaobstarať si tzv. Práčku vzduchu (kombinovaný prístroj), ktorý nielen zvlhčuje, ale tiež čistí ovzdušia od nečistôt. Nielenže tým ušetríte značné financie (cena prístroja, náklady na prevádzku), ale aj miesto, kde by bolo nutné umiestniť druhý prístroj.
- Zvlhčovače vzduchu plní svoju funkciu len v uzavretej miestnosti. Zvlhčovač vzduchu umiestnime vždy na zem či nejakú podložku (nikdy nie na nábytok). Neumiestňujeme ho v blízkosti okien a dverí, aby sa kvôli väčšiemu prúdeniu vzduchu neznižovala vlhkosť v miestnosti.
- Aby sme dosiahli optimálnu vlhkosť, mali by sme zvlhčovať nepretržite a vlhkosť priebežne kontrolovať. Odporúčame preto pokiaľ možno zvlhčovač s reguláciou (tzv. Humidistatem).
- O zvlhčovač vzduchu je potrebné sa pravidelne starať a udržiavať ho v dobrom stave. To napr. Znamená, že ak nevyčerpáte vodu z vodnej nádrže, potom by sme ju mali min. 1x týždenne meniť. Nie je od veci pri tejto výmene skontrolovať zvlhčovač aspoň opticky a ak niekde uvidíme usadené nečistoty či vodný kameň, potom odporúčame tieto nečistoty odstrániť.
- Vždy si pred prvým použitím zvlhčovače vzduchu poriadne preštudujte návod na použitie.